14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

Дали Volkswagen ќе го менува името ?

Некои медиуми, вклучително и „USA Today“, добија официјално соопштение за 29 април, кое за кратко излезе во јавноста на 29 март.

Во него се наведува дека Volkswagen ќе се комерцијализира во Америка под името Voltswagen.

Сè уште нема официјална потврда дека германскиот производител навистина ќе ја смени буквата „k“ во буквата „t“ во името на брендот и со тоа ќе се приближи уште повеќе до електричната енергија, но и ќе се оддалечи од скандалот со дизелот од 2015 година.

Веста вчера наводно се појави накратко на американската прес-страница, а потоа беше симната.

Портпаролот на компанијата, Брендан Бредли, не ги коментираше наводите.
Но, кога сето тоа ќе се собере, Volkswagen не беше хакиран, ниту е првоаприлска шега, ниту тоа е маркетиншки трик.

Лице блиско до Volkswagen, кое сакаше да остане анонимно, рече дека станува збор за трајна промена што ќе го засега Volkswagen во Америка.

Новинар на „USA Today“ цитираше дел од официјалното соопштение во кое се вели дека Voltswagen е повеќе од промена на името.

  • Тоа е јавна декларација со која компанијата најавува идни инвестиции во електронската автоиндустрија, се вели во соопштението.

Според таа најава, електричните автомобили ќе го добијат натписот Voltswagen, додека другите ќе го чуваат класичното лого на VW.

Веста доаѓа во време кога Volkswagen започнува со комерцијализација на електричниот Crossover ID.4, првиот што може сериозно да го промени балансот на моќта на пазарот на електрични возила во Америка.

За потсетување, Volkswagen објави 70 електрични модели до 2029 година.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести