10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

МЕТЈУ ПАЛМЕР СО ПОРАКА ДО МИЦКОСКИ: ВМРО-ДПМНЕ да соработува во решавањето на проблемот со Бугарија и да го поддржи пописот

Предмалку се огласија од амбасадата на САД во Скопје, од каде споделија информација дека бил остварен разговор помеѓу Заменик помошникот државен секретар во САД, Метју Палмер и Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

“Заменик помошникот државен секретар Метју Палмер денеска разговараше со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за да ја нагласи важноста што САД му ја даваат на нашиот најнов сојузник на НАТО, има стабилни управувачки институции што ги демонстрираат евроатлантските вредности, а особено потребата за конструктивна и ангажирана опозиција. ДАС Палмер ги охрабри г. Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да соработуваат со другите за решавање на огромните предизвици со кои се соочува земјата, вклучително и решавање на разликите со Бугарија и обезбедување успех на пописот на населението, што е важна статистичка алатка за подобрување на управувањето.” – Пишува во известувањето од амбасадата на САД.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести