8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Косово доби нова влада: Курти премиер, а го објави и целиот состав на владата

Лидерот на Самоопределување, Албин Курти, е избран по втор пат за премиер на Косово. Тој доби поддршка од 67 пратеници, 30 беа против и немаше воздржани.

Кабинетот на Курти ќе брои 18 члена, со 15 министри, пренесува „Косово онлајн“.

Потпретседатели на популарно назначената влада „Курти 2“ се Бесник Бисjими, Емиља Реџепи и Доника Гервала, која е и министер за надворешни работи.

Министер за финансии е Хекуран Мурати, министер за правда Албулена Хаџиу, министер за здравство Арбен Витија, министер за технологија Арбери Нагавци, министер за култура Хајрулах Кеку, локална самоуправа Еjберт Красниќи, животна средина, просторно планирање и инфраструктура Либјурн Алију, министер за земјоделство и шумарство Фатон Пеци …

Курти ги предложи Арменд Мехај за министер за одбрана, за министер за внатрешни работи Џељаљ Свечлу, министер за внатрешни работи, претприемништво и трговија Розета Хајдари, министер за економија Артан Ризваноли и министер за заедници и повраток Горан Ракиќ за министер за одбрана, додека Фикрим Дамко ќе биде министер за регионален развој .

Од 15 министри, осум се членови на Движењето Самоопределување, пет се жени односно една третина.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести