14 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

СМРТТА НА АКТЕРКАТА ОСТАНУВА НЕРЕШЕНА МИСТЕРИЈА: Морничави детали влеваат страв во коски

Голем шок завладеа во Холивуд кога актерката Британи Марфи почина во декември 2009 година на 32-годишна возраст. Светла иднина беше пред неа и многумина ѝ предвидуваа одлично продолжување на нејзината кариера.

Британи влезе во светот на шоу-бизнисот како тинејџерка, а од својата 12-та година е дел од овој често суров свет … Но, всушност, таа се прослави дури во раните 2000-ти, а најмногу добиваше улоги во романтична комедии и хит телевизиски серии. Со нејзиниот духовит дух и посебна харизма, таа наскоро ги освои и филмските критичари и публиката, и честопати ја споредуваа со Лусил Бол, американска актерка и комичарка од златната ера на Холивуд.

И додека нејзината кариера цветаше, Британи не можеше да се пофали со подеднакво успешен приватен и љубовен живот. Имено, таа долги години страдаше од ментални проблеми, а повеќето беа убедени дека користела наркотици во изобилство и дека страдала од анорексија. Честопати доживувала бури на емотивно ниво, а меѓу другото раскинала дури два веридби … Но, последната љубов ја пронашла во Симон Монджек, со кој се омажи во 2007 година. Сепак, многумина тврдат дека токму оваа врска ја чинела мирот и стабилноста, и на крај самиот живот. Уште пред бракот можеа да се слушнат обвинувања дека тој само ја искористувал актерката и дека е измамник и лош човек, а по мистериозната смрт на Британа, многумина алудираа дека тој е вмешан во сето тоа.

Симон тогаш се обиде да ја измие дамката од неговото име, но всушност тој само ги влоши работите со својата скандалозна изјава. “Мислам дека најголемата грешка што мислат луѓето е како живеев на нејзина сметка. Јас сум тој што ги плаќаше сметките. Прости ми, Британи, луѓето не сакаат да го слушнат тоа. Таа глумеше во толку многу лоши филмови што сакаше да се самоубие, рече тогаш, што дополнително ја разгневи јавноста.

Сè стана уште посомнително кога беше објавена тестаментот на актерката, во кој таа не остави ништо на нејзиниот сопруг, туку целото наследство и припадна на нејзината мајка Шарон, која исто така живееше со брачната двојка, и со која Бретани имаше многу интензивна и блиска врска.

Кога Монджек почина шест месеци по смртта на неговата сопруга, од апсолутно истите симптоми како Бретани, сè веќе започна да изгледа како убиство … Но, да се вратиме на тоа како почина младата актерка.

Противпожарната служба добила итен повик, но кога дошле во куќата на Британи Марфи, тие можеле само да ја констатираат смртта на 32-годишната актерка, која ја нашле во бањата. Обидите за реанимација не дадле резултат и за првично се сметало дека доживела срцев удар. По обдукцијата, сепак, ова беше нешто одбиено, бидејќи беше официјално објавено дека причините за смртта „не можат да се утврдат“. Ова ја отвори вистинската Пандорина кутија претпоставки и теории на заговор, од кои некои сè уште можат да се слушнат и денес.

Мнозинството луѓе денес веруваат дека основната причина за смртта е тешка пневмонија, која не се лекува во комбинација со анемија, но исто така и со земање на цел коктел на седативи и антидепресиви. Наводно, во нејзината соба биле пронајдени дури 90 пакувања со разни лекови.

Во тоа време, нејзиниот сопруг и мајка ги негираа овие обвинувања, но тие не пиеја вода, а кога Симон беше пронајден мртов во истата куќа, исто така поради здравствени проблеми предизвикани од пневмонија и акутна анемија, целиот случај стана навистина чуден и скоро бизарен.

Двете смртти беа неразбирливи до тој степен што почнаа да кружат гласини дека и двајцата биле отруени, и дека не станувало збор за лекови, туку за отровни материи во нивната вила кои полека, но сигурно ги труеле … Овие тврдења подоцна се отфрлија, а вината се префрли на Шерон Марфи, мајката на актерката, што беше најмрачната опција, но во светло на сите горенаведени можни …

Подоцна се покажа дека ваквите претпоставки биле „глупости“, а случајот никогаш не бил разјаснет во целост. Заклучокот на патологот беше дека смртта е случајна, но дека можела да се спречи. Имено, Британи беше болна најмалку две недели пред нејзината смрт, па пневмонијата можеше лесно да се излечи ако навреме дошла во болницата. Останува прашањето како двајца млади луѓе починаа на исто место од исти последици во период од шест месеци, но ако не се најдат нови докази, случајот нема да се отвори повторно.

До неговата смрт во 2019 година, таткото на Британи, Анџело Бертолоти се обидуваше да ја расветли смртта на неговата ќерка, а после тоа, неговиот син и полубратот Тони продолжија. Тој тврди дека и Британи и нејзиниот сопруг биле убиени.

  • Кога ќе го погледнете сето тоа, имате млада дама која е прилично здрава и е дома со сопругот и мајката и одеднаш таа умира. Колку е апсурдно тоа? Само во Холивуд може да се смета за уште еден обичен ден. Со години го потиснувам својот гнев и мислам кој ја уби. Таа не почина од природна смрт, рече тој.

Телевизиска мрежа од Америка во моментов работи на документарен серијал за нејзината трагична смрт и треба да даде длабок увид во животот на Бритаи, но и околностите на нејзината смрт.

Креаторите на серијата велат дека ќе прикажат снимки што јавноста досега немала можност да ги види и дека ќе прават интервјуа со најблиските пријатели на познатата актерка и дека целата завера ќе ги надмине сите медиумски шпекулации и теории на заговор.

  • Нашиот документарец за Британи Марфи пренесува статии од таблоиди со нијансен приказ на сензационална приказна. Тоа е докажан извештај за нејзините животни борби до нејзината ненадејна смрт и со овој документарец доаѓа голема одговорност, па затоа собравме маестрален креативен тим за внимателно да ја испита трагедијата која долго време се базира на шпекулации, рече Џенифер О’Конел од HBO.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести