7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

И најголемите оптимисти шокирани! Кога светот ќе излезе од пандемијата!?

Кога светот ќе излезе од кризата и кога економијата ќе се врати во предкризната 2019 година?

Најновото истражување на светските организации зборува за многу брзо враќање и завиден економски раст на глобално ниво, но сегашната епидемиолошка слика, од друга страна, ги разниша дури и оптимистите. Проценките практично одат од враќање на подобро во средината на годината до фактот дека целата 2021 година ќе биде исто толку тешка како и претходната.

Најновите прогнози на OECD велат дека светската економија може да се врати на предкризното ниво до летото 2021 година и да достигне економски раст од 5,5 проценти до крајот на годината. Главните фактори за нивниот оптимизам се големите фискални стимулации што доаѓаат од владите на најголемите земји, пред се на САД, како и почетокот на вакцинацијата, што според нив може да го зголеми БДП на Америка за дури 3 проценти, што би се пренело и на другите земји.

Од друга страна пак, има и такви кои сметаат дека треба да се биде претпазлив со проекциите и предупредуваат на нов бран на пандемијата, кој во моментов ги погодува сите земји во светот и носи нови економски заклучувања и ограничувања во борбата против ширењето на корона вирусот.

Затоа напомменуваат дека е сè уште неизвесно кога би можеле да се вратиме во редовниот живот и економските текови, па затоа секоја прогноза за економските трендови е недоволно сигурна.

vakcinacija

– Оваа прогноза на OECD воопшто не ми изгледа реална и мислам дека повеќе е еден вид охрабрување. Стимулансите не се толку големи како што изгледаат, а вакцинацијата е крајно невешта што дури и во поразвиените земји достигна само неколку проценти од населението. Се плашам дека светот оди во уште посериозна криза и дека ќе можеме да очекуваме посериозно економско закрепнување само кога ќе се вакцинираат најмалку 70 или 80 проценти од целото население, а големото прашање е кога тоа би можело да се случи – вели професорот Љубодраг Савиќ од Економскиот факултет во Белград.

Економистот Иван Николиќ од Економскиот институт исто така вели дека, за жал, има многу проблеми со спроведувањето на вакцинацијата на глобално ниво, па затоа е многу можно оваа година да биде економски тешка како и претходната.

– Вакцинацијата секако им помага на земјите каде што процесот е брз, на пример, Велика Британија веќе бележи пад на бројот на новоинфицирани, Израел исто така има сличен сигнал, а тоа е последица на целосната вакцинација. Кај нас имунизацијата е нешто подобра, но во целото опкружување, сè е многу скромно и некои земји воопшто немаат пристап до вакцини – посочува Николиќ.

Еврозоната во минус

Настаните во Европската унија, која е наш најголем трговски партнер и од кои произлегуваат најмногу странски инвестиции, се особено важни за нашата економија. А, бројките не се толку позитивни – еврозоната имаше пад на БДП во последниот квартал на 2020 година во споредба со претходниот квартал и ја заврши годината со рецесија од 6,8 проценти.

– Мислам дека светската економија би можела да го достигне предвидениот раст само доколку бројките ги „повлечат“ Кина и САД. Останатите се слаби, особено Европа, која значително заостанува зад поставените проекции. – истакнува Иван Николиќ.

vakcinacija Hrvatska

Тој наведува дека третиот бран на пандемијата е практично во цела Европа и дека дејствува силно како претходните два. Бројот на заразени расте што доведува до нови затворања и запирање на економијата.

– Секако е важно здравствената слика да не се влоши. Се чини дека овој бран може да биде запрен со уште посилни ограничувања, но прашање е колку долго ќе трае сè и колку тоа ќе го загрози закрепнувањето на нашата економија, што е значително условено од слабата економска активност на еврозоната. Сите индикатори што ги следиме ослабеја во последниот квартал на 2020 година, кога имаше затворања низ цела Европа, и сега повторно имаме сигнали дека влегуваме во нов бран на сериозни бројки – објаснува Николиќ.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести