7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

БИТКОИН продолжува да руши граници

Додека вредноста на Bitcoin се приближи до историски рекорд вчера, ситуацијата денес е значително поинаква бидејќи популарната криптовалута падна за повеќе од два проценти во изминатите 24 часа.

Во моментов со Bitcoin се тргува со околу 57.120 долари.

Вчера околу 14,30 часот, цената на криптовалутата за кратко време изнесуваше 60.035 зелени банкноти, што ја приближи до историскиот рекорд од 61.500 долари.

Така, вредноста на дигиталната валута се намали за 2,5 проценти во последните 24 часа.

Вредноста на Bitcoin е сè уште поголема од двете најголеми мрежи за плаќање со картички во светот, со вкупна пазарна капитализација од 871 милијарди долари, како и трите најголеми банки во светот. Пазарната капитализација на најстарата криптовалута е сè уште над трилион долари.

Да потсетиме, од почетокот на 2021 година, биткоинот зајакна за 80 проценти, а во последната година, неговата вредност се зголеми за 570 проценти.

Неколку фактори придонесоа за вртоглавиот пораст на криптовалутата, а еден од главните е растот на интересот на институционалните инвеститори, како и инвестициите на корпорациите како што се Tesla, Square и стратезите на Microsoft во биткоин.

Исто така, Morgan Stanley стана првата голема банка во САД што им понуди на своите богати клиенти пристап до фондовите на биткоин.

Аналитичарот на Bloomberg, Мајк МекГлоун неодамна смело предвиде дека биткоинот ќе се искачи на ниво од 100.000 долари до крајот на месецот. МекГлоун беше еден од ретките аналитичари кои имаа храброст да предвидат дека Bitcoin ќе скокне на ниво од 50 000 американски долари.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести