11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Внукот на Тито мора да оди во затвор

Едвард Броз (70), еден од внуците на поранешниот доживотен претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, беше осуден во отсуство во Високиот суд во Белград на осум месеци затвор за сообраќајна несреќа во 1992 година во Земун во која загина неговиот пријател ГП. Тој беше осуден во прв степен во отсуство затоа што е во бегство од 2008 година и наводно живее во Загреб.

Тој беше осуден за кривично дело „сериозно дело против безбедноста на јавниот сообраќај“, му беше кажано на Танјуг во Вишиот суд во Белград. Седница на Апелациониот суд за жалби против оваа првостепена пресуда е закажана за четврток, 11 март.

Едвард Броз побегна во Хрватска веднаш по несреќата, но беше уапсен 16 години подоцна на 21 јануари 2008 година на граничниот премин Батровци, кога се обиде да влезе во Србија. По три дена притвор, тој беше ослободен да се брани од слобода, но му беше одземен пасошот и му беше наредено да се јавува во полиција 15 дена.

На крајот на март 2008 година, тој се појави на почетокот на судењето пред Високиот суд во Белград и ги презентираше одбраната и каењето за смртта на неговиот пријател, но тој повторно избега. Поточно, тој не се појави на рочиштата во мај, јуни и септември 2008 година, па судот издаде меѓународна потерница за него во октомври истата година.

Овој случај беше суспендиран во Високиот суд во Белград, но судењето во негово отсуство започна на почетокот на минатата година, кое заврши со споменатата пресуда.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести