6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Широм Европа, зголемувањето на бројот на заразени не стивнува, а тоа се значи и заострување на мерките или воведување на нови мерки на ограничување и движење

Широм Европа, зголемувањето на бројот на заразени не стивнува, а тоа се значи и заострување на мерките или воведување на нови мерки на ограничување и движење. Таквите постапки веќе имаат голем притисок на економијата, која една година се бори со последиците на борбата против пандемијата.

Низ цела Италија се спроведуваат мерки на ограничување, различно е од регион до регион, но ето тоа е доста поостро од претходниот период. Германија мерките на ограничување ги продолжи до 28 март, додека Австрија целосно затвори одредени општини.

Црна Гора е блиску до целосно заклучување. Во Хрватска исто така расте бројот, и најава има за ограничување, исто како и во БИХ.

И Македонија е блиску до заострување на мерките. Комисијата за заразни болести денеска предложи полициски час од 22 до 05 часот, што е прв чекор до воведување на рестрикции.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести