25.8 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024

Економијата ќе се спаси само ако се пуштат пари

Некои политичари се загрижени дека земјите ќе позајмуваат премногу за да ја поддржат економијата во текот на следната година. Кристин Лагард не ги споделува нивните грижи.

Претседателката на Европската централна банка за Си-Ен-Ен Бизнис во четвртокот изјави дека нејзиниот најголем страв не е дека Европската унија ќе собере „рид“ на долгови, туку дека владите можат „брутално“ да ги повлечат гаранциите за работа и поддршката за приход пред да дојде време.

Таквите програми, рече таа, мора да се олеснат „постепено“ и внимателно.

„Тоа е она што мислам дека е најтешко, најсуптилно и каде ќе треба да се примени одлуката“, рече Лагард.

Владите „ослободија“ милијарди долари во текот на изминатата година за да помогнат во ублажување на економскиот шок од пандемијата „Ковид 19“, додавајќи невидена поддршка од централните банки како што е ЕЦБ.

Европските лидери исто така одобрија пакет за закрепнување и 1,8 милијарди евра (2,2 билиони американски долари) за да помогнат во зајакнувањето на економиите откако ќе заврши кризата.

Но, Лагард истакна дека дури и кога економијата почнува да се подобрува и закрепнува, политичарите не треба да ја повлекуваат поддршката прерано.

Во својата најнова прогноза, објавена во декември, централната банка предвиде дека европската економија ќе порасне за 3,9% во 2021 година, а производството ќе достигне нивоа пред пандемија до средината на 2022 година.

Лагард истакна дека ваквите прогнози во голема мера зависат од воведувањето на вакцината, која полека започна во Европската унија.

Кон крајот на минатиот месец, борбата меѓу лидерите на ЕУ и AstraZeneca се прелеа откако производителот на вакцини рече дека ќе донесе помалку дози од ветеното.

“Имаме вакцини – се повеќе и повеќе секоја недела, што е добро. Тие се произведуваат, дистрибуираат”, рече Лагард.

„Но, луѓето сè уште не се вакцинирани. Ќе треба да продолжи со вакцинирање се додека не го добиеме имунитетот на стадото, што само по себе нема да биде задоволително затоа што имаме различни видови вирус“; додаде таа.

Другата клучна работа, рече Лагард, ќе биде спроведување на програмите за помош. Додека фискалните правила на ЕУ се олабавени, побогатите земји-членки предаваат пари, а Брисел се задолжува во име на борбени земји како Италија и Шпанија.

„Имаме извонреден потег на Европејците заедно да позајмуваме, но сега станува збор за испорака“, рече Лагард.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести