10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Криминалец ќе ја тужи полицијата затоа што му го уништила Ферарито (ВИДЕО)

Иако избега од Велика Британија со цел да избегне затвор, тој не се двоуми да побара правда пред судот на таа земја поради уништениот автомобил вреден 200.000 фунти.

Захид Кан (35) беше осуден во Велика Британија на 10 години затвор за заговор, обид за измама, прикривање и незаконско пренесување на имотот.

Сепак, непосредно пред изрекувањето на пресудата, тој побегнал со авион во Дубаи, каде сè уште ужива во својата слобода. Тоа не го спречи да покрене тужба за уништување на Ferrari 458 Spider од британската полиција.

Сè започнало кога Кан го паркирал својот автомобил пред зградата на судот во Бирмингем, во забранетото подрачје. Полицијата го собало возилото, за веднаш да утврди дека осигурувањето на Ферарито е истечено.

Автомобилот беше категоризиран како технички неисправен, па беше испратен на отпад каде што беше уништен во 2018 година.

Видео со уништување на скапиот автомобил и денес може да се види на Интернет, но не им се препорачува на фановите на Ферари да гледаат:

Три години подоцна, оваа приказна доби интересно продолжение. Имено, Кан сега одлучи да ги тужи локалните агенции за спроведување на законот.

Тој рече дека „покренал постапка против полицијата која незаконски му заплениле Ferrari 458 Spider вреден 200.000 фунти“.

Полицијата не е премногу возбудена и чека на покана за судење. Во меѓувреме ја дознале адресата на која престојува Захид Кан, па иницирале барање за екстрадиција.

Инаку, Кан живее на високо нога во Дубаи и тоа не го крие. Има возач кој го вози на забави со скап автомобил, а тој често може да се види во друштво на познати личности, како што се боксерот Флојд Мејведер или раперот Баста Рајмс.

Кан е познат и по тоа што направил видео веднаш по бегството од Велика Британија во кое со чекан уништува 30.000 фунти вреден „Rolex“.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести