9 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Велика Британија денес стана првата земја во светот што ќе им овозможи на волонтерите свесно да бидат изложени на Ковид-19

Велика Британија денес стана првата земја во светот што ќе им овозможи на волонтерите свесно да бидат изложени на ковидвирусот, со цел да придонесат во борбата против пандемијата, објави Ројтерс.

Тестот, кој ќе започне за еден месец, ќе вклучува 90 здрави волонтери, на возраст меѓу 18 и 30 години, кои ќе бидат изложени на вирусот корона во „безбедни и контролирани услови“ за да се зголеми разбирањето за тоа како влијае вирусот врз луѓето, рекоа од владата.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести