6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

СЗО: Европа мора да ја забрза кампањата за вакцинација против коронавирусот

Европа мора да ја забрза кампањата за вакцинација против коронавирус со поддршка на сите лаборатории, апелираше шефот на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

Во интервју за агенцијата Франс Прес, Клуге рече дека  СЗО е загрижено за влијанието на новите варијанти на вирусот врз ефикасноста на вакцината.

„Мораме да ги здружиме силите за да ја забрзаме вакцинацијата“, повика Клуге по тешкиот почеток на кампањата за вакцинација во Европската унија поради недостигот на вакцини и тензиите меѓу Брисел и одредени производители.

Клуге додаде дека „конкурентските фармацевтски компании мора да ги обединат своите напори и значително да ги зголемат производните капацитети – тоа е она што е потребно“.

„Ние исто така мора да се подготвиме за нови мутации на вирусот“, рече Клуге, повикувајќи на солидарност со земјите кои не можат да набават вакцини.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести