16.8 C
Skopje
среда, јануари 18, 2023

Ентони Блинкен е нов државен секретар на САД

Американскиот Сенат го потврди изборот на Ентони Блинкен за нов државен секретар на САД.

Досега оваа функција ја извршуваше Мајк Помпео.

58-годишниот Блинкен веќе работел во Стејт департментот како заменик државен секретар и заменик советник за национална безбедност во администрацијата на поранешниот претседател Барак Обама и има блиски врски со Бајден.

Тој исто така служел на Советот за национална безбедност во администрацијата на Бил Клинтон, пред да стане началник на канцеларијата на Комисијата за надворешни работи на американскиот Сенат, кога Бајден бил на чело на истата, а кратко време работел и како советник за безбедност во времето кога Бајден беше потпретседател на САД.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img