15.8 C
Skopje
четврток, јануари 19, 2023

Лекарот на Марадона сепак може да заврши во затвор ?!

Калиграфскиот тест нарачан од обвинителите во истрагата за смртта на Диего Армандо Марадона, потврди дека поранешниот лекар на Пибе, Леополдо Лук, го фалсификувал неговиот потпис.

Легендарниот Диего Армандо Марадона, за кој многумина сметаа дека е најдобриот фудбалер на сите времиња, почина на 25 ноември, на 60-годишна возраст, по срцев удар во неговата куќа. Во меѓувреме започна истрага за тоа што всушност стои зад смртта на славниот Ел Пибе.

Се уште се работи на решавање на „случајот Марадона“, па откриено е дека д-р Леополдо Лук, кој го лекувал Диего, го фалсификувал потписот на Марадона и директно влијаел на прославениот ас да помине.

Лук го фалсификувал потписот со цел да добие пристап до медицинската историја на легендарниот фудбалер од клиниката Олвиос на 1 септември минатата година, помалку од три месеци пред смртта на Диего. Само пациентите имаат пристап до медицинска евиденција во Аргентина и можат да го побараат преку потпишан документ.

Стручни докази потврдија дека потписот на барањето за досието на Марадона е лажен и дека Лук може да биде обвинет за кривично дело „злоупотреба на фалсификувана приватна исправа“.

Вештачењето го извршија експерти од Одделот на експертскиот совет во Сан Исидро, а неговиот конечен резултат беше доставен до тимот на обвинители кои ги истражуваат околностите во кои почина светската фудбалска ѕвезда на 25 ноември. Оваа спроведена истрага може да го комплицира повикот на лекар под обвинение за смртта на поранешениот играч и да додаде обвинение за фалсификување документи.

  • Секој што ќе изготви лажен документ, целосно или делумно, за да може да биде штетен, ќе се казни со затвор од една до шест години ако е јавен инструмент и со затвор од шест месеци до две години ако е приватен инструмент – се посочува во првиот став на законот.

Еден од обвинителите откри дека доколку споменатиот потпис не е потпис на Диего Марадона, тогаш тие му се припишуваат на докторот Лук, кој ќе може да го испрашува и повторно да побара верификација.

Иако во Аргентина, казните пократки од две години се потенцијални ослободителни пресуди за нивното извршување надвор од затворот, лекарот на Марадона сепак може да заврши во затвор.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img