10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

ЛОЈАЛНОСТ: Куче го чекаше газдата шест дена пред болница (фото)

Џемал Шентурк беше хоспитализиран во северната провинција Трабзон на 14 јануари со тромб во мозокот, а заедно со семејството на 68-годишниот маж, неговото куче Бончук остана близу до него.

Според турските медиуми, скоро една недела подоцна, желбата на Бончук да се сретне со неговиот сопственик заврши во средата кога заврши лечењето на Шентурк и стариот човек беше пуштен од болницата.

Ќерката на Шентурк, Ајше Чапкиноглу, рече дека Бончук секој ден го следел семејството кога тие оделе во болница да го видат нејзиниот татко.

Татко ми го зеде пред девет години, го нахрани и го одгледа. И Бончук ја покажа неговата лојалност на овој начин. Бончук погледна наоколу и почна да плаче кога татко ми му викна од болничката соба. Бевме изненадени, рече таа.

Чапкиноглу додаде дека и покрај нивните напори да го однесат кучето дома, Бончук самиот се враќал во болницата.
Фират Угур кој е вработен во болницата рече дека односот помеѓу Бончук и неговиот сопственик го привлекува вниманието на луѓето.
По напуштањето на болницата, Шентурк рече дека тој е многу приврзан со Бончук и кучето многу му фалело за време на неговото лекување.

„Понекогаш го гледав од прозорецот на мојата болничка соба и го викав по име. Лаеше и се обидуваше да се чуе. Повторно се обединивме. Ако обрнете внимание на кучињата, ќе го видите истиот афинитет, рече Шентурк.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести