11 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Дубаи е рај за богатите во време на Ковид-19 – Еве зошто (видео)

Има место каде и покрај пандемијата, диви и гламурозни забави се случуваат без никакви ограничувања, но тоа место е само за оние со многу пари. Дубаи одбива да воведе мерки што би го расипале однесувањето на богатите, и покрај тоа што се соочуваат со зголемување на случаите на коронавируси.

Животот во Дубаи е скоро „нормален“, бидејќи рестораните, хотелите и трговските центри се полни со луѓе, додека бучните забави со јахти се доста чести во градот.

Затоа Дубаи стана дестинација за многу sвезди, спортисти и луѓе со длабок џеб, кои одат на Емирати во потрага по сонце, слобода и забава.

И покрај планот на Емиратите да се вакцинираат половина од своите 10 милиони жители до април, сегашната епидемиолошка состојба е многу неповолна. Имено, бројот на заразени лица е зголемен за три пати во последниот месец, поради што многу земји, вклучително и Велика Британија, ги запреа летовите кон Дубаи.

Економијата на Дубаи зависи од авијацијата, угостителството и малопродажниот сектор, сите погодени од вирусот, и затоа градот продолжува да им пркоси на мерките што се воведуваат низ целиот свет.

  • Економијата на Дубаи е кула од карти. Нивната конкурентска предност е што тие се место каде правилата не се применуваат, рече Метју Пејџ, научник од Карнегиската фондација за меѓународен мир.
  • На луѓето им е преку глава од оваа пандемија, рече Ирис Сабелано од туристичката агенција Al Arabi, додавајќи дека многу од нивните клиенти биле принудени да одат во карантин откако биле тестирани за коронавирус и тестирани на аеродромот.

На патниците кои доаѓаат од избрана листа на земји не им требаат тестови пред патувањето, но сите мора да бидат тестирани на аеродромот во Дубаи.

За оние кои ќе починат од COVID-19 во Дубаи, „Emirates Airlines“ нуди да плати 1.800 УСД за да ги покријат трошоците за погреб.

Обединетите Арапски Емирати не објавуваат јавни информации за групи на болести или хоспитализации. По масовната кампања за тестирање, земјата објави повеќе од 256 000 позитивни случаи и 751 смртност од оваа болест.

Аналитичарите се сомневаат дека необичните демографски податоци од Дубаи, каде живеат 90 проценти од странците, претежно здрави, млади работници, спречуваат преоптоварување на болниците. Исто така, се одржува ниска стапка на смртност од 0,3 проценти.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести