7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

ПОСТОЈАТ ДУРИ 16 ПРИЧИНИ ЗОШТО ТРЕБА ДА СТЕ АКТИВНИ ВО КРЕВЕТ СЕКОЈ ДЕН

Една од најдолгите расправи во врска со сексот се однесува на тоа колку односи се малку, премногу или доволно. Најпростиот одговор е: не се заморувајте со бројките, водете љубов онолку пати колку што ќе посакате. Од друга страна, стручњаците наведуваат дека е здраво да се има секс што е можно почесто, барем 3 пати неделно, ако сте во добра форма идеално би било и секој ден. 

А ако се прашувате кои се предностите на чести односи, лекарите наведуваат 16 предности од секојдневен секс.

 • Го намалува стресот. 
 • Одлична вежба за топење калории и јакнење мускули.
 • Го намалува крвниот притисок.
 • Го јакне имунитетот, затоа што се зголемува нивото на имуноглобулинот А, антиген задолжен за борба против болести.
 • Придонесува за младешки изглед – секс 3 пати неделно ќе ве подмлади за 10 години.
 • Срцето e поздраво.
 • Намалува болка. 
 • Ја јакне довербата и интимата меѓу партнерите.
 • Шансите за рак се помали.
 • Ги јакне мускулите на карлицата.
 • Поздрава простата.
 • За подобар сон.
 • Редовен циклус.
 • Против еректилна дисфункција.
 • Долговечност.
 • Спермата е поздрава.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести