Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

РАЗРЕШЕНА МИСТЕРИЈАТА: Еве зошто некои луѓе ги слушаат духовите

Зачудува тоа што еден од секои сто граѓани на Велика Британија верува дека можат да комуницираат со мртвите. Истакнати личности, вклучително и Селин Дион, исто така велат дека можат да ги повикаат мртвите. Сега научниците се обидоа да ја откријат причината за овој необичен феномен.

Чудниот и плашлив феномен изгледа многу попопуларен отколку што може да се замисли, што поттикна тим истражувачи детално да проучат десетици медиуми и психолози во обид да откријат зошто некои луѓе веруваат во паранормалното. Духовниците веруваат дека човечките души продолжуваат да постојат дури и по смртта и дека можат да комуницираат со живите преку медиуми или психички лица.

Го достигна својот врв на популарност кон крајот на 19 век и се врати во последниве години, а истражувањето во Велика Британија покажува дека стотици илјади верници се распространети низ целата земја. Не е изненадувачки што феноменот на разговори со духови кои го напуштиле овој свет не помина ригорозно научно тестирање.

Научниците откриле дека спиритуалистичките медиуми се повеќе склони кон поинтензивни ментални активности и честопати имаат необични слушни искуства, особено порано во животот. Овие активности вклучуваат доживување на променети состојби на свест и имагинативни активности.

– Нашите откритија кажуваат многу за „учењето и копнежот“. За нашите испитаници, се чини дека принципите на спиритуализмот имаат смисла и за извонредните искуства од детството и за честите аудитивни појави што тие ги перцепираат како практикувачки медиуми – објасни водечкиот истражувач Адам Пауел. „Но, сите овие искуства можат да резултираат повеќе од одредени склоности или рани способности отколку од едноставно верување во можноста за контакт со мртвите ако некој работи доволно напорно“, додаде Пауел.

најчитани вести

Балкан

Фадиj Сиjeвиќ е пронајден мртов денес во ридовите над езерото Бадовац, а според „Газета експрес“, тој се наоѓа на списокот на сведоци на Специјалното...

Забава

Анастасија Ражњатовиќ се јави на социјалната мрежа Инстаграм, каде што објави видео снимка со нејзината мајка Цеца Ражњатовиќ. На видеото може да се забележи...

Забава

ОВЕН Ви претстои голема нервоза на работа поради неочекувано лошите резултати. Сте очекувале многу повеќе, и затоа сте разочарани. Односот со брачниот партнер е...

Македонија

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.Само на територијата на град Скопје...