Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ЕВЕ КОЈА Е ПРВАТА ЉУБОВ НА ТИТО

Познато е дека Јосип Броз Тито имал две страсти – лов и жени, и тешко е да се погоди бројот на непознати девојки и светски диви кои продефилираа низ неговиот кревет.

Комплексот на палатата на Караѓорѓевиќ длабоко во себе крие тајна и љубовна приказна. Оваа приказна зборува за големата љубов на Маршалот Тито и неговата секретарка Даворјанка Пауновиќ Зденка, кој беше погребан од Јосип Броз во шумата на „Белата палата“, и подигна споменик и секое утро го посетуваше нејзиниот гроб, плачејќи и оставајќи роза.

Даворјанка припаѓаше на кругот на луѓето од Пожаревац. Таа и неколку нејзини пријатели се викаа „Црвени девојки“ во градот. Влегла во СКОЈ во средно училиште и покрај работата во литературниот дел и другите задачи, беше задолжена за „женското прашање“, т.е. подигање на свеста на жените да се залагаат за своите права, да бидат еднакви со мажите во наследувањето на имотот, правото на работа и во сите други женски прашања.

На почетокот на 1941 година, таа беше испратена на задача во Загреб на курс за радио-телеграф под надзор на никој друг, освен Јосип Броз Тито. Во тој момент, текот на животот на Даворјанка се смени кон уште поголеми обврски, бидејќи таа стана личен курир на Тито и, од почетокот на војната, придружник, секретар и животна сопатничка.

Приказните за нивната страсна врска беа многу чести, тие дури отидоа дотаму што членови на Врховниот штаб ги наоѓаа често како водат љубов во шаторот на Јосип Броз.

Таа ги помина сите офанзиви со Тито, вклучително и десантот на Дрвар, кога со многу среќа и пожртвуваност на борците кои ги придружуваа, успеаја да им избегаат на германските војници пред носот.

Починала на 1 мај 1946 година, имала само дваесет и пет години.

Се зборуваше дека самиот Тито бил толку погоден од оваа загуба што бил подготвен да се откаже од својата позиција веднаш по војната, верувајќи дека не може да продолжи да живее без неа. Се разбира, комунистичките лидери излегоа на сцена и го убедија Броз дека ваквиот чин е неповолен за земјата.

најчитани вести

Балкан

Фадиj Сиjeвиќ е пронајден мртов денес во ридовите над езерото Бадовац, а според „Газета експрес“, тој се наоѓа на списокот на сведоци на Специјалното...

Забава

Анастасија Ражњатовиќ се јави на социјалната мрежа Инстаграм, каде што објави видео снимка со нејзината мајка Цеца Ражњатовиќ. На видеото може да се забележи...

Забава

ОВЕН Ви претстои голема нервоза на работа поради неочекувано лошите резултати. Сте очекувале многу повеќе, и затоа сте разочарани. Односот со брачниот партнер е...

Македонија

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.Само на територијата на град Скопје...