Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Одличен трик како да ви траат со години чизмите

Во зима, обувките страдаат повеќе од вообичаено, особено кога паѓа снег, затоа што снегот во градските среди е помешан со нечистотијата од улиците, но и солта и песокот кои градските власти ги истураат против подмрзнувањето.

Затоа е многу важно редовно да ги одржувате вашите чизми за во текот на целата зима, убаво и чисто изгледаат, но и да останат неоштетени.

Потребно е да нанесете слој од соодветна крема на новокупените чизми, особено ако се работи за кожени обувки.

За да траат подолго и да ја задржат формата, оставете ги да се исушат најмалку 12 часа помеѓу две носења, но никогаш неги оставајте до радијатор, шпорет или каков било грејач, бидејќи на тој начин ги уништувате неповратно, односно кожата лесно може да се оштети.

Дамките од солта и уличната  нечистотија остранете ги со сок од лимон или раствор на оцет во вода во сооднос еден спрема еден. Ако чизмите се влажни, соберете го вишок вода со хартија, а потоа пополнете ги со весник за да ја апсорбираат влагата.

најчитани вести

Забава

Извесен Драган на Фејсбук објавил оглас дека бара жена за „заеднички љубовен живот“, па дури оставил и телефон заинтересираните да му се јават. И...

Балкан

Фадиj Сиjeвиќ е пронајден мртов денес во ридовите над езерото Бадовац, а според „Газета експрес“, тој се наоѓа на списокот на сведоци на Специјалното...

Забава

ОВЕН Ви претстои голема нервоза на работа поради неочекувано лошите резултати. Сте очекувале многу повеќе, и затоа сте разочарани. Односот со брачниот партнер е...

Македонија

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.Само на територијата на град Скопје...