9 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Вистината за тоа како Цеца остана без коса: “Бев во несвест, се плашев…”

Како што и самите многу пати кажаа, Светлана Ражнатовиќ и нејзиниот покоен сопруг Жељко Ражнатовиќ, попознат како Аркан, се вљубиле на прв поглед. Кобниот момент помеѓу Цеца и Аркан се случи на 2 ноември 1993 година во хотелот „Интерконтинентал“, каде таа веднаш го привлече вниманието.

Ним им се придружи и Оливер Мандиќ, кој ги ангажираше Цеца и Џеј да пеат на прославата на Српската доброволна гарда на 11 октомври 1993 година, а во тоа време таа беше нервозна, за што зборуваше како гостин во емисијата „Максовизија“ на ТВ Пинк во 1996 година.

– Тоа беше љубов на прв поглед, нормално. Јас страшно се плашев од него и тој не ме сакаше. Читав многу за него и имав искривена слика за него. Кога требаше да пеам со Џеј,  – рече Цеца како гостинка на Пинк во 1996 година.

– Слушнав дека и ја ишишав косата на Цеца. Од тие пејачи ги познавав покојниот Томо Здравковиќ и Лепа Лукиќ и никогаш не сум ја слушнал како пее Цеца, ниту пак ја видов во живо. Кога дојде, тие ми ја претставија како девојката што сум и ја исекол косата.

Така се запознавме – рече тогаш Аркан, а потоа Цеца го прекина: – Не беше така, тоа беше: „Дозволете ми да ја запознаам таа девојка Цеца“, со љубезен глас и додаде: „Навистина ми е драго што запознав девојка што сум и ја исекол косата и не ја познавам“. Таму се онесвестив беше ужасно. Затоа, тие се прашуваа дали носам перика – рече Цеца во 1996 година во емисијата „Максовизија“. После стравот, следеа љубов и свадба на деценијата.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести