Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Сведок на Хаг против УЧК пронајден мртов – командувал со логор

Фадиj Сиjeвиќ е пронајден мртов денес во ридовите над езерото Бадовац, а според „Газета експрес“, тој се наоѓа на списокот на сведоци на Специјалното обвинителство во Хаг за воените злосторства на УЧК во Косово. Сиjeевиќ е роден во Медвеѓа, а српската полиција има потерница за негово апсење.

Тој, наводно, командувал со затворот во близина на Матикан, каде што имало околу 300 затворени Срби.

Веста за неговата смрт ја потврди портпаролот на косовска полиција Бајрам Красниќи

– Денес, на 15 јануари 2021 година, нешто по 14:00 часот, полицијата беше известена за инцидентот што се случил на патот што води кон езерото Бадовац, со сомневање дека лицето нема знаци на живот. Полицијата веднаш излегла на местото на настанот, контактирала со членовите на семејството на тоа лице и ги повикала државниот обвинител и екипите за итна медицинска помош – рече Красниќи.

Според него, истражните и форензичките екипи вршат увид на местото на настанот.

– На местото на настанот, лекарите утврдија дека телото на жртвата е мртво. Жртвата е: Ф.С., маж. Истражните органи и форензичките екипи продолжуваат да ја следат страницата. Навремено ќе ве информираме за новите информации – изјави Красниќи за „Газета експрес“.

За овој случај зборуваше и главниот обвинител на Основното обвинителство на Приштина, Кујтим Муниши.

– Обвинителот излегол на местото на настанот да види што се случило. Полицијата е на местото на настанот. Тој беше пронајден мртов некаде на планините – изјави Муниши за Kalkso.com.

Сиjeевиќ е поранешен член на Косовската полиција, која беше примена во полицијата по 1999 година.

Според Газета, Сиjeевиќ бил сведок на Специјалниот трибунал во Хаг за воени злосторства на УЧК на Косово.

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Македонија

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21:00 часот, а сите останати мерки продолжуваат на сила. Согласно проценката на епидемиолошката состојба, ќе го...

Забава

Извесен Драган на Фејсбук објавил оглас дека бара жена за „заеднички љубовен живот“, па дури оставил и телефон заинтересираните да му се јават. И...

Забава

Прекрасната Едина Муса ја познаваме како најубавата македонска кошарка, но таа во последниот период вложува повеќе време во фитнесот и затоа изгледа презгодно. Муса...