10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Министерот Спасовски оствари средба со британската амбасадорка Галовеј

Успешната соработка во однос на борбата против илегалната миграција на регионално и на меѓународно ниво беше во фокусот на средбата помеѓу министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија Оливер Спасовски и амбасадорот на Обединетото Кралство, Н.Е. Рејчел Галовеј, која се одржа денеска во просториите на министерството.

Притоа беше истакнато дека Република Северна Македонија, кога станува збор за борбата против илегалната миграција, преставува одличен пример како се стекнува имиџ на сериозна земја. На средбата, меѓу другото, се разговараше и  за важноста од забрзување на процесите за исполнување на НАТО стандардите во институциите во земјава.

Двете страни во текот на разговорите ги потврдија своите заложби за уште поинтензивна соработка во иднина на сите полиња на одржување на безбедноста.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести