Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Дали змискиот отров е ЛЕК ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ ?

Руски научници, предводени од Јуриј Уткин, раководител на лабораторијата на Институтот за биоорганска хемија на Руската академија на науките, пронајдоа начин да го потиснат коронавирусот со употреба на ензим кој е дел од отров на змија. Резултатите од нивната работа се објавени на порталот за печатење bioRxiv, пренесува РИА Новости.

„Покажавме дека фосфолипазата А2 (PLA2), добиена од отров на различни видови змија, е способна за различен степен на заштита од клетките на коронавирусот на САРС-КоВ-2 (Веро Е6), кои се широко користени во експериментите со вируси“, напишаа истражувачите.

Покрај тоа, биолозите откриле дека најефикасен е отровот на вајпер Николски (Vipera nikolskii). Има потентна вируцидална активност против патогенот КОВИД-19. Овие влекачи живеат во југозападна Русија и Украина.

Резултатите од работата на научниците покажуваат дека отровот од змија може да биде ветувачка алатка за создавање лекови кои ја напаѓаат школката на вирусот. Според последните податоци на СЗО, 90 милиони луѓе веќе биле заразени со коронавирус, а повеќе од 1,9 милиони починале. Повеќето случаи на КОВИД-19 се пријавени во САД, Индија и Бразил. Овие земји се водечки и во бројот на смртни случаи.

најчитани вести

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Балкан

Тито значајно ја одбележа епохата во која живеел, но не може да се вклопи во никакви калапи, вели германскиот историчар Мари-Шанин Чалиќ, кој ја...