10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

Германската канцеларка Ангела Меркел размислува за воведување на најстрога заклучување поради пандемијата на коронарниот вирус

Германската канцеларка Ангела Меркел размислува за воведување на најстрога заклучување поради пандемијата на коронарниот вирус, што би значело целосно затворање на земјата, пишува Билд.

Рекорден број на смртни случаи од коронавирус е забележан денес во Германија – починале 1.244 лица, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 43.881.

Според институтот Роберт Кох, бројот на заразени на дневна основа се зголемил за 25.164 нови случаи, па вкупниот број на заразени е 1.978.590.

Во меѓувреме, училиштата, продавниците кои не продаваат основни намирници, барови, ресторани, како и објекти и објекти за забава и култура се затворени во земјата, со мерки што постепено се заоструваат од нивното воведување на почетокот на ноември.

Мерките, кои исто така предвидуваат дека едно домаќинство може да го посетува само едно лице надвор од него, треба да останат во сила најмалку до крајот на јануари.

Канцеларката Меркел и другите членови на владата веќе предупредија дека мерките може да бидат продолжени по јануари.

Германската канцеларка се очекува да разговара за следните чекори во борбата против пандемијата на 25 јануари, на состанокот со премиерите на 16 сојузни држави.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести