Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

МВР ЈА ЗАСИЛУВА СОРАБОТКАТА СО ДЕА: Средба на директорот Тасевски со преставници на канцеларијата на американската Агенција за борба со наркотиците (ДЕА) во Софија

Денеска (14.01.2021) во Бирото за jавна безбедност при Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија беше остварена работна средба помеѓу директорот на БЈБ, м-р Сашо Тасевски и преставници на канцеларијата на американската Агенција за борба со наркотиците (ДЕА) во Софија. На средбата присуствуваа и помошник директорот од Одделот за криминалистичка полиција со претставници од Одделот, а на средбата тема на дискусија беше досегашната успешна соработка помеѓу двете служби, како и правците на идната соработка и можностите за нејзино продлабочување.

Од страна на директорот Тасевски беше нагласена досегашната соработка со американската Агенција за борба со наркотиците, која резултираше со неколку успешни меѓународни операции во кои нашето Министерството за внатрешни работи учествуваше како респектиран партнер, при што беше истакнато дека ваквата соработка ќе продолжи со несмален интензитет и во наредниот период.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Ни риба, ни девојка !Немањето став за референдумот, сега се повторува во политичката кариера на Мицкоски и по прашањето на пописот.Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...