Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ИНТЕРЕСЕН ФАКТ: Бебињата до 5 месеци ја разликуваат само оваа боја

Уште во стомакот на мајката, бебето може да разликува светлина од темнина, а по раѓањето, бебето гледа форми преку линиите каде што се допираат светлината и темнината.

Но, на нив им треба време да научат како да ги користат очите. Во првата година од животот, бебето учи како да изгледа.

Кога ќе се роди па се до 3 месеци, бебето гледа само бело, сиво и црно. После првите 3 месеци, бебето првично почнува да ја разликува црвената боја, а возраст од 5 месеци, бебето почнува да ги гледа сите бои.

Децата почнуваат целосно да ги гледаат сите форми на возраст од 4-5 години.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Во морето од различни сексуални пози, обично ги паметиме оние што гарантираат оргазам, или оние чие име е смешно за нас. Ви претставуваме една...