Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ВО ЖИВОТОТ МОЖЕ ДА СЕ ЗАЉУБИМЕ ДО ТРИ ПАТИ – САМО ЕДНАШ Е ВИСТИНСКИ

Психолозите истакнуваат дека ние се заљубуваме три пати во животот, и секоја од овие љубови се раѓа од посебна причина. Прашањето е – Која од овие љубови е вистинската?

Обично се заљубуваме за прв пат во младоста, најчесто во средно училиште. Оваа љубов обично е идеализирана и тогаш ни се чини како најубавата бајка.

Врската ја започнуваме со мислата дека оваа љубов ќе трае вечно, дури и кога ќе се појават предизвици. Во оваа љубов, многу е поважно како другите нè гледаат, отколку она што навистина го чувствуваме.

Втората љубов е комплексна емотивна врска која нè учи, односно не охрабрува да откриеме што сакаме и што ни треба. Во оваа љубов често сме изложени на манипулации или лаги. На почетокот мислиме дека овој пат избравме нешто уникатно и правилно за нас, и на крајот сме убедени дека направивме грешка.

Понекогаш оваа врска може да биде токсична – емотивен ролеркостер, полн со подеми и падови, од кој стануваме зависни. Но, оваа врска има и своја добра страна, од неа учиме што е љубов и што всушност не е.

После оваа врска, се враќаме во себе и знаеме што повеќе НЕ сакаме од партнерот, и што ни треба. Овие врски носат важна лекција – тие нè учат дека во секоја врска треба да останеме доследни на самите себе и да развиваме поголема самодоверба.

И третата љубов е вистинската. Тоа е љубов што не ја очекуваме и не ја планираме, едноставно се случува. Доаѓа во време кога сè изгледа невозможно и прави нераскинлива и необјаснива врска помеѓу две души.

Во оваа врска нема идеалистички очекувања од партнерот, нема притисок и сè е толку убаво и крајно едноставно. Не охрабрува да се развиваме духовно, да останеме верни на самите себе, а нејзина главна карактеристика е почитта.

Во оваа љубов има апсолутна слобода, но и најубава приврзаност. Се чувствувате пријатно, задоволно и исполнето, и секој разговор е лек, додека секој предизвик е шанса за заедничко учење и напредок.

После сите бродоломи, порази и емоционални рани, важно е да не престанете да верувате во љубовта. Постојано тропа на вашата врата и ќе влезе во вашиот живот кога ќе го отворите срцето и бидете навистина подготвени за неа.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Во морето од различни сексуални пози, обично ги паметиме оние што гарантираат оргазам, или оние чие име е смешно за нас. Ви претставуваме една...