Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Богатите не трошат пари на овие три работи

Познато е дека бигатите луѓе внимаваат што купуваат и внимателно ги планираат трошоци. Многу добро планираат каде и во што ги вложуваат парите и токму затоа и се таму каде што се наоѓаат и се богати.

Токму затоа тие не ги трошат парите на овие три работи

1. Спонтани набавки

Колку и да изгледаат примамливо некои работи, има многу богати луѓе кои многу ретко купуваат спонтано. Милијардерот и инвеститор Ворен Бафет објасни во едно интервју: – Ако купите работи што не ви се потребни, наскоро ќе мора да продадете работите што ви требаат.

2. Работи што не траат долго

Следното нешто на што богатите луѓе ретко трошат пари е работи кои немаат долг рок на траење. Наместо постојано да трошат пари на најнови гаџети како мобилни телефони, итн., Тие претпочитаат да инвестираат во некое уникатно искуство.

3. Дополнително плаќање

Не е важно дали станува збор за заборавена сметка, заем или осигурување: никој од нас не е среќен да ги плаќа сметките потоа – и истото важи и за богатите. Имено, секоја дополнителна исплата е товар на буџетот, а има и непотребни каматни стапки. Затоа богатите луѓе се грижат да платат сè на време.

најчитани вести

Македонија

Иако нема официјална информација, македонската ракометна репрезентација сепак ќе учествува на Светското првенство и тоа на местото на Чешка. Најновата информација дека оваа селекција...

Македонија

„Благодарност за шансата да се приклучам на администрацијата на Бајден и со извонредните колеги да ги обновиме трансатлантските врски и да работиме заедно со...

Македонија

Поради продор на студена воздушна маса од север, утре попладне и в четврток ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег...

Забава

Во морето од различни сексуални пози, обично ги паметиме оние што гарантираат оргазам, или оние чие име е смешно за нас. Ви претставуваме една...