Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА: СИТУАЦИЈАТА СО КОВИД-19 Е АЛАРМАНТНА

Повеќе од 230 милиони луѓе во Европа живеат во земји под целосна национална блокада.

Светската здравствена организација ги повика европските земји да сторат повеќе за да ја контролираат новата варијанта на вирусот корона, која за прв пат беше откриена во Велика Британија. Директорот на СЗО за Европа Ханс Клуге рече дека се потребни поостри мерки за „усогласување на стрмната вертикална линија“ на растечки случаи во некои земји.

Тој посочи дека 22 европски земји сега имаат случаи на ново оптоварување, нарекувајќи ја „алармантна состојба“, пренесува Би-Би-Си. Откако првпат беше откриена во ноември, новата варијанта на вирусот корона доведе до скок на случаи во Велика Британија. Неговото ширење загрижи многу земји во Европа, кои веќе воведоа национални блокади со цел да се запре растот на инфекции во текот на зимата.

Здравствените експерти велат дека варијантата е значително попренослива од претходните соеви, но не мора да е поопасна за заразените лица. Сепак, Клуге рече дека „зголемената трансмисија и слична тежина на варијантата на болеста“ го буди алармот “.

– Без зголемена контрола што ќе го забави неговото ширење, тоа ќе има зголемено влијание врз здравствените институции кои веќе се под стрес и притисок – додаде тој.

Појавата на нов вид во југоисточна Англија предизвика ограничувања на патувањето со десетици земји во декември. Земјите надвор од Европа, како што се Јапонија, Канада и Австралија, исто така, објавија случаи на нов вид.

Korona, Covid, Maska, Zaštita, Lice, Virus

Каква е состојбата со вирусот корона во Европа?

СЗО соопшти дека повеќе од 230 милиони луѓе во Европа живеат во земји под целосна национална блокада, а другите се очекува наскоро да најават поостри мерки. Заклучно со средата, скоро половина од европските земји пријавиле 150 нови случаи на 100.000 жители за седум дена, според СЗО. Една четвртина од сите земји-членки на ЕУ, вели СЗО, „имаат многу голема инциденца и затегнати здравствени системи“.

Најголем број на инфекции се регистрирани во Русија (3,2 милиони), Велика Британија (2,8 милиони), Франција (2,7 милиони) и Италија (2,2 милиони), според Универзитетот Џон Хопкинс. Најголем број на смртни случаи се забележани во Британија (78 000), Италија (77 000), Франција (66 000) и Русија (59 000).

Сепак, минатиот месец, рускиот вицепремиер рече дека повеќе од 80 проценти од вишокот смртни случаи минатата година се поврзани со ковид-19, што значи дека бројот на мртви е околу 186,000, тројно поголем од претходно пријавениот.

Франција ја укина блокадата во декември, но владата вели дека стапката на инфекција не паднала доволно за понатамошно олеснување на мерките. Рестораните, кината и музеите остануваат затворени во текот на јануари. Засега е продолжен полицискиот час до 20 јануари.

Во Шпанија, вкупниот број на инфекции надмина два милиони во четвртокот. За 48 часа пријавени се 42.360 нови случаи.

Koronavirus, koronavirus

Германија ја продолжи блокадата до крајот на јануари. Канцеларката Ангела Меркел предупреди дека болниците низ целата земја се веќе пренатрупани, особено интензивната нега.

Во Италија, мерките воведени за време на Божиќните празници беа продолжени до 15 јануари, додека грчката влада најави строга блокада од 3 до 11 јануари.

Во Хрватска мерките воведени против вирусот корона ќе останат на сила до 31 јануари, е последната одлука на тамошните власти.

Вакцините продолжуваат да се доставуваат низ цела Европа, но некои земји се критикувани затоа што ги даваат премногу бавно.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...