8 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

Ова мора да го знаете ПРЕД БРАК !

Без разлика дали ве чека веридба, или веќе сте на чекор да стапите во брак, љубовта не е единствена работа со која треба да го почнете бракот. Има тука и некои пратични работи за кои треба да имате одговор, а ќе бидат важни во бракот потоа. Оние кои се веќе во брак, особено ако се поддолго време, ќе ви потврдат дека овие нешта се важни колку и љубовта за бракот да функционира.

Еве неколку прашања што треба да му ги поставите на вашиот партнер пред венчавката:

Дали имате долгови?

Можеби не е романтично, но добивањето јасна слика за финансиската состојба на вашиот партнер може да ви помогне да избегнете некои прилично непријатни изненадувања поврзани со пари. Дали вашиот партнер има кредит? Дали има десетици неплатени сметки за кредитни картички? До каде е отплатата на хипотека или заем за автомобил? Дури и ако се чини дека има соодветни финансии, долгот е доста чест и вреди да се разговара.

Во повеќето случаи, вие не сте одговорни за долговите што ги стекнал вашиот партнер пред бракот, а проблемите потоа ќе гид елите заеднички. Но, секој долг што го создавате на заеднички сметки откако ќе стапите во брак е законска одговорност на двајцата партнери. Ако вие и вашиот партнер барате големи купувања или инвестиции како брачна двојка, постојниот долг може да ја ограничи вашата финансиска флексибилност.

Кој треба да биде одговорен за одржување на куќата?

Важно е да одлучите како ќе ги споделите домашните обврски и одговорности. Да, мали се и здодевни но, тука се секој ден и ако не се решаваат дневно стануваат тежок проблем. Можеби нема да ви пречи сега да чистите по дома, но едно истражување на Pew Research покажа дека 62% од возрасните сметаат дека домашните работи се многу важни за да опстане бракот.

Пред да стапите во брак, прашајте го вашиот партнер за став за споделување на домашните работи – веројатно ќе сакате да разговарате за тоа како двајцата би сакале да ги споделите основните домашни одговорности.

Дали сакате деца? Ако е така, кога?

Ова е нешто за што многу луѓе нема да направат компромис. Да дознаете дали вашиот партнер сака да има деца е важно кога размислувате за иднината – особено затоа што станува збор за потенцијално клучно прашање кое лесно може да доведе до конфликт и до развод.

„Можете да направите компромис за повеќето работи во врските, но ова не е едно од нив“, изјави Џени Даглас за Хафпост Австралија. „Ако донесете цврста одлука дека не сакате да имате деца или не се гледате себеси како родител, тоа е нешто што може да биде темелно неприфатливо за другата страна во бракот“.

Ако сте утврдиле дека и двајцата сакате да имате деца, исто така е важно да ја одредите временската рамка. Ако сакате да ја одложите бременоста за неколку години, но вашиот партнер веќе купува облека за бебиња, ова може да биде проблем.

Како ќе ги решавате проблемите?

Дали вашите вештини за решавање проблеми се компатибилни? Додека размислувате да се смирите со некого, веројатно знаете колку е добар во решавањето на проблемите со кои може да се соочите како двојка. Но, можеби е вредно да имате искрен разговор за тоа како соработуваат вашите вештини за решавање проблеми.

Питер Пирсон, терапевт за парови и коосновач на Институтот за парови, за Бизнис Инсајдер изјави дека е важно да се знае како партнерот се справува со животните пречки. Дали вашиот партнер ги решава проблемите директно? Сака бавни и темелни решенија или има способност за брзи проценки и одлуки?

Или, пак, се потпира на другите за решавање на проблемите? Можеби сакате да го разберете стилот на решавање проблеми на вашиот партнер пред да се посветите на заедничкиот живот.

Колку сте подготвени да потрошите заедно на големи предмети како душеци или автомобили?

Дали вашите навики на трошење се компатибилни? Ако се уште не сте во брак, вие и вашиот партнер можеби донесувате најголем дел од одлуките за вашите сопствени пари. Сепак, во во бракот парите се заеднички и важно е да знаете колку пари вашиот партнер е подготвен да потроши за големи работи.

Ако сметате дека трошењето 20.000 евра на автомобил е разумно, но вашиот партнер не би размислил да потроши повеќе од 10.000 евра, можеби имате некоординирани визии за вашиот иден животен стил – и во врска може да биде тешко да се управуваат со финансиските несогласувања.

Истото се однеува и на други поголеми трошоци како мебел, годишни одмори, скапа облека, опрема за домаќинство… Сето тоа треба да биде модел и начин прифатлив за двајцата инаку, наместо задоволство може да претставува траума и извор на кавги и проблеми.

Може ли да се држите до семејниот буџет или трошите повеќе отколку што имате?

Важно е да бидете на иста страница кога станува збор за работи како буџет, трошење и заштеда на пари. Во спротивно, врската може да страда. „Кога паровите имаат потешкотии со парите, а ги имаат речиси сите брачни парови, тоа може да доведе до финансиско неверство – неконтролирано трошење, лажење и криење финансии – што може да ја уништи врската“, изјави терапевтот д-р Тесина за „Бустл“

Внимавајте на однесувањето на вашиот партнер околу парите и колку сте компатибилни во трошењето. Ако ви е тешко да ја решите буџетската борба сега, тоа може да доведе до проблеми во иднина.

Колку е важен сексот за вас?

Би било корисно да зборувате за вашите сексуални нагони. Според веб-страницата за советување на односи Relate, многу парови ќе доживеат ситуација кога едниот партнер има поголем или помал сексуален нагон од другиот. Иако ова е сосема нормално, би било добро да зборувате за чувствата на вашиот партнер кон сексот, пред венчавката.

Како би се справиле со ситуација кога сексот е привремено или трајно невозможен за некој од брачните партнери? Најважно е дали на вашиот партнер му е пријатно да зборува искрено и отворено за вашиот сексуален живот?

Дали се соочувате со какви било правни проблеми?

Дури и ако добро го познавате вашиот партнер, можно е тој да имал правни проблеми во минатото, за кои можеби не сте знаеле што може да влијае на вашата заедничка способност да направите разни работи, од земање кредит, план за отварање бизнис, до барање за дозвола за престој во странство.

Који и да се еветуалните проблеми мора да се знаат обострано пред бракот бидејќи не можат да се сокријат, а ќе се појават кога најмалку се потребни, и ќе влијаат на битни сферти од животот. Да се разговара за ова, и да се обезбедиа заеднички став, а после е полесно.

Што мислите за разводот?

Разводот е реалност со која на крајот може да се соочат некои парови и важно е да знаете какв е ставот на вашиот партнер кога станува збор за вака чувствителната и тешка тема за ставање крај на брак.

Дали има религиозни убедувања што го поддржуваат мислењето на партнерот за разводот? Дали родителите на вашиот партнер имаа цврст брак или лош развод? Пред да стапите во брак, би било добро да ги проверите чувствата на вашиот партнер кон разводот, дури и ако тоа не е најромантичната дискусија пред венчавката.

Колку слободно време ви треба?

Во ред е понекогаш да сакате да бидете сами. Некои луѓе напредуваат во постојан контакт со партнерот, додека на другите им треба малку повеќе слобода за да се занимаваат со хоби или да се дружат со пријателите. Разбирањето на меѓусебните потреби може да избегне кавги по вашиот меден месец.

Барањето време за себе не е отфрлање на партнерот од себе, туку потреба на организмот да се справи со моториката, динамиката на живеење.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести