Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПЕТ СИМПТОМИ УКАЖУВААТ ДЕКА СТЕ ИМАЛЕ КОРОНА А НЕ СТЕ ЗНАЕЛЕ

Најбезбеден начин да се утврди дали сте имале коронавирус е да направите тест за антитела, дури и ако тие тестови понекогаш не се точни 100 проценти. Тестирањето на антитела не ја дијагностицира ковид 19, но овие тестови можат да утврдат дали нашето тело веќе се изборило со вирусот.

Друг начин да препознаете дека сте биле заразени е доколку забележите некој од симптомите на синдромот „пост ковид“.

Ова се петте најчести последици што ги остава ковид 19 врз нашето здравје.

Активноста лесно ве заморува

Оние кои имаат пост-ковид синдром може да имаат лузни на белите дробови или срцето, што вежбањето го прави невозможно или опасно. Многумина исто така доживуваат исцрпувачки замор или малаксаност по напор – можеби ќе можете да се движите во текот на денот, но плаќате за тоа – со мигрена, замор или болки во мускулите – ден потоа.

Тешко е да се концентрирате

Овој феномен е познат како мозочна магла. Бидејќи влијае на белите дробови и респираторните органи, вирусот влегува во некои центри на мозокот и исто така таму создава проблеми.

Имате отежнато дишење

Дури и по благи симптоми, некои луѓе имаат потешкотии со дишењето или постојана кашлица која трае со недели или месеци. Овие симптоми исто така можат да бидат резултат на недијагностицирана инфекција. Може да имате проблеми со качување по скали или да се уморат за време на обични активности како што се миење садови.

Ве болат мускулите

Мијалгијата е честа последица на ковид 19 – и всушност е најчестиот симптом. Мускулна болка може да се појави на еден дел од телото или насекаде, почнувајќи од лесна до неподнослива. Иако повеќето болки во мускулите поминуваат сами по себе за кратко време, понекогаш болките можат да траат со месеци. Мускулната болка може да се развие скоро на кое било место во вашето тело, вклучувајќи ги вратот, грбот, нозете, па дури и рацете.

Постојано сте уморни

Друг чест симптом. Не можете да ги исполните своите обврски дома или на работа: нема енергија. Дури и рутинските активности ве прават многу уморни. Оние кои имале ковид 19 може да имаат воспаление што влијае и на мозокот или намален проток на крв во мозокот, што е објаснување за оваа последица.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...