Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ОТКРИЕНО КАКО ВЛИЈАЕ КОРОНАТА НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ КАЈ ПУШАЧИТЕ

Веќе долго време владее митот дека „коронавирусот ги сака чистите бели дробови“ и дека пушачите на некој начин се заштитени од тешкиот облик на ковид-19. Новото истражување се занимавало токму со таа заблуда.

Научниците од „King’s“ колеџот во Лондон објавиле резултати од истражувањето на тема поврзаноста на зависноста од никотинот и ковид-19. Нивниот заклучок е дека пушењето ја дуплира разликата од заболување од тежок облик на ковид-19.

Истражувањето анализирало податоци од „Zoe Covid Symptom Study App“ и било докажано дека пушачите се во поголем ризик да заболат од потежок облик на ковид-19, поточно 14 отсто поголем ризик во однос на непушачите.

Покрај тоа истражување покажало и дека кај пушачите симптомите се долготрајни.

Не само тоа, како што пренесува „The Sun“ во однос на непушачите, кај пушачите 29 отсто е поголема веројатноста дека ќе имаат до пет симптоми поврзани со коронавирусот во текот на болеста.

Најчестите симптоми кои што пушачите ги пријавуваат се аносмија, губење апетит, дијареа, умор, конфузија и болки во мускулите.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...