Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Втор пат во историја Кралицата Елизабета донесе одлука да укине многу важен настан

Секоја одлука на кралицата Елизабета Втора од Велика Британија, се анализира со големо внимание. Дури и сега, нејзината последна одлука, која е официјално потврдена донесе песимистичко расположение бидејќи сугерира дека борбата против коронавирусот се уште не е завршена.

Имено, од палатата беше потврдено дека во текот на 2021 година нема да се одржи забава во дворот на палатата, што инаку е најважниот настан во летниот календар на кралицата.

Ова е втор пат за време на 69-годишното владеење на кралицата Елизабета Втора да се откажат овие и вакви јавни настани.

Веста доаѓа еден ден откако премиерот Борис Џонсон објави нова национална блокада за Англија и Шкотска барем до средината на февруари.

Градинарски забави се одржуваат во Бакингемската палата уште од 1860-тите, како начин монархот да ги почести јавните служби.

Околу 30.000 луѓе присуствуваат на настаните, кои ги слават сите области на јавниот живот и британското општество. Покрај мешањето со членовите на кралското семејство, гостите се почастуваат со чај и торта. (Според веб-страницата на кралското семејство, се служат околу 27.000 чаши чај и се консумираат 20.000 парчиња колачи!)

Сите забави во градината на палатата беа откажани и во 2019 година заради што беше прв пат во историјата да се однесе таква одлука.

најчитани вести

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...

Забава

Љубовта не бира. Или така барем велат тие. Возраста не е важна, ако сте заедно со личноста која ја сакате. Во случајот на едно...

Македонија

Фрустрациите од губењето на водечкото место меѓу опозициските политичари од лидерот на Левица Димитар Апасиев, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги демонстрира со панични реакции и...