Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

За пари и просперитет изберете ги овие бои на паричници

За да ја придвижите енергијата на парите во вистинската насока, фенг шуи има свои правила што треба да ги почитувате. Имено, според оваа древна кинеска вештина, бојата на паричникот може да биде од голема важност.

Според денешниот фенг шуи, паричникот е еден вид симбол на просперитет.

Црната е најчестата боја на паричник, а ако ја имате – не грешите. Црната боја ги симболизира богатството и просперитетот. Ако сакате да напредувате во кариерата или приватниот бизнис, изберете црн паричник.

Црвената боја е симбол на оган. Ако имате црвен паричник, може да се случи симболично да ја „изгорите вашата среќа“ кога станува збор за парите. Некои, пак, тврдат дека црвената боја им носи среќа. Ако во одреден момент од вашиот живот сте имале црвен паричник и сте биле задоволни од финансиската состојба, земете уште еден – можеби повторно ќе имате среќа.

Кафеава е бојата на која треба да се свртите ако сакате да ги зголемите заштедите. Исто така, ако сте склони кон неодговорно трошење, оваа боја може да ви помогне да се ограничите кога одите на шопинг.

Розовата боја има силна симболика во љубовта, но не и во богатството. Ако сакате да го зголемите богатството, држете се подалеку од паричник во розови нијанси – тоа ќе ве примами постојано да трошите.

Зелената боја обично претставува живот и раст. Ако ги средувате парите уредно во зелен паричник, може да се надевате на зголемување на приходот.

Жолтата може да привлече пари што ќе ги потрошите брзо, но и брзо да заработите. Изберете паричник во боја на синап или пастел-жолт паричник за да ги „вртите“ парите. Жолтата сенф боја ќе ви помогне да заштедите пари, а пастелот ќе ви донесе повеќе среќа во преговорите за плата.

Сината боја симболизира вода, па паричниците во оваа боја сугерираат дека парите ќе ви бидат „потопени“. Избегнувајте паричници од оваа боја.

Виолетовата е слична на розовата и претставува љубов. Најмногу ги погодува девојките кои бараат партнер. Сепак, тоа нема да ви помогне во потрагата по богатство.

Како да го чувате паричникот

За да привлечете пари во вашиот паричник, треба да се однесувате со почит кон него.

Чувајте го чист, не чувајте сметки во него, само пари. За метални апоени, најдобро е да имате втор, помал паричник кој изгледа како торба за богатство.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Забава

Пејачката Гоца Тржан е позната по тоа што отворено и без нема проблем да зборува нејзиниот сексуален живот воопшто како и за интимата со нејзиниот...