Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Вакцините се најмоќно оружје – секогаш го спасувале светот од разни болести

Вакцината е епохално откритие и најмоќното оружје во сузбивањето на заразни болести, благодарение на кое се искоренети многу болести кои го мачеле светот и од кои починаа милиони луѓе, а лекарите велат дека со сигурност може да се каже дека вакцината го има спасено човештвото.

Благодарение на имунизацијата, вариолата е искоренета, а детската парализа, дифтерија, тетанус, голема кашлица и сипаници се пред елиминација.

Пензионираниот епидемиолог Радмило Петровиќ вели дека вакцинацијата е епохално откритие и најмоќното оружје во сузбивањето, спречувањето, елиминацијата и зрачењето на заразни болести.

– Благодарение на вакцината, ја елиминиравме дифтеријата, која беше страв и трепет кон крајот на 19 и почетокот на 20 век. Само четири години по пронаоѓањето на вакцината, започнавме да ја произведуваме и таа стана задолжителна во нашата земја во 1938-1939 година за деца заедно со вакцината против тетанус. Од 1980 година немаме ниту еден случај на дифтерија – рече Петровиќ за Танјуг.

Вакцината против дифтерија се дава во комбинација со тетанус и голема кашлица и е позната како вакцина Di-TE-PER, која се користи со години и се дава на деца во првите години од животот.

Петровиќ го свртува вниманието на фактот дека штом дисциплината во имунизацијата ослаби, заразните болести се враќаат како бумеранг. Како пример, тој го наведе случајот со СССР, чие распаѓање ја запре масовната вакцинација во Украина и Русија, што резултираше со голема епидемија на дифтерија, која дотогаш беше заборавена болест.

Само во таа епидемија на дифтерија во Русија, заразени беа околу 150.000 луѓе, а околу 3.000 пациенти починаа.

Вакцината е исто така единствена заштита од тетанус. Тоа е болест чија смртност е поголема од 70 проценти.

– Многумина не знаат дека единствената заштита од тетанус е вакцината. Дури и луѓето кои преболуваат тетанус не стекнуваат имунитет, но тој се стекнува само преку вакцинација – објаснува Петровиќ.

Секое расекување, убод, претставува ризик од влегување во телото на бактеријата „клостридиум тетани“ што се наоѓа во земјата и може да доведе до тетанус – сериозно заболување. Лицата кои примиле вакцина и се превакцинирани се заштитени за одреден временски период.

Големата кашлица е исто така болест што се појави во епидемии, така што во 1957 година околу 9,000 деца беа заразени со оваа болест, во Србија и 64 починаа. Вакцинацијата и редовната ревакцинација се најдобра заштита од таа болест.

Вакцинацијата целосно искорени вариола вера (сипаници) во 1980 година, а борбата против оваа заразна болест траеше околу 180 години, вирусот веќе не е слободен по природата, а Петровиќ тврди дека тој се чува во два научни института, еден во САД и другиот е во Русија.

Светската здравствена организација (СЗО), како што вели, започна со радикација и детска парализа, благодарение на вакцината ОПВ, која исто така беше произведена во Институтот Торлак.

Уште во 1990 година, Северна и Јужна Америка беа ослободени од детска парализа, болест што не убива како сипаници, но носи голема попреченост, скоро 100 проценти.

– Во нашата земја, елиминацијата на детската парализа беше завршена во 2000 година – изјави Петровиќ за Танјуг.

Со олабавување на дисциплината при вакцинирање на деца со ММР вакцина, доведе до враќање на сипаниците во форма на епидемии. Во епидемијата во Србија што избувна во 2017 година, 5.800 лица се разболеа, а 15 лица починаа. Освен во Србија, епидемиите на вариола избувнаа и во други европски земји.

Вирологот проф. Тања Јовановиќ вели дека вакцинацијата е една од најбезбедните процедури што е воведена во медицинската пракса.

– Благодарение на вакцините, успеавме да се избориме со многу заразни болести. Да споменеме сипаници, за кои се знае дека се голема чума во историјата на медицината, и благодарение на многу ефикасната вакцина направена во 18 век, успеавме да ги искорениме и вирусот и болеста – изјави таа.

Регистрираните вакцини, вели, се најбезбедни и најефикасни производи заради строгите протоколи и прописи низ кои поминуваат од дизајнот на вакцината до нејзината употреба.

Нема сомнение дека регистрираните вакцини се најбезбедни и најефикасни производи за заштита од заразни болести, колку што се користат во медицинската пракса, рече таа за Танјуг.

најчитани вести

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Свет

Глад доведе до смрт на 200.000 луѓе само во Европа, а немири избувнаа во Велика Британија и Франција, додека магацините со храна беа ограбени....

Македонија

Да биде јасно: Предлог законот за попис е пример за регулирање на политички попис, во сите негови фази. Политичкиот попис кој арогантно се најавува...

Македонија

Многу е едноставно, или Мицкоски ќе си оди во наредните два-три месеци или Мицкоски ќе остане запаметен како последниот лидер на ВМРО. Пишува Никола...