Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО КОСОВО – ПОВРЕДЕНИ НАЈМАЛКУ 42 ЛИЦА (фото/видео)

Најмалку 42 лица се повредени во силна експлозија во кафуле во Урошевац (Феризај), потврди локалниот обвинител Шукри Јашари. Причината за експлозијата е непозната. Меѓу повредените има и две деца. Четири лица се во тешка здравствена состојба.

Мајорот Ќазим Река изјави дека досега бројот на повредени од експлозијата достигна 42.

Директорот на болницата во Урошевац, Јетон Зеќири, рече дека 22 лица повредени во експлозијата се згрижени во таа институција, како и дека 9 мина се пренесени во клиничкиот центар во Приштина поради сериозноста на повредите.

На местото на експлозијата има голем број припадници на полицијата, пожарникари и екипи на Брза помош.

Според првичните информации причината за силната експлозија е плинска боца од кафуле.

најчитани вести

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ за време на гостувањето во една ТВ – емисија изјави дека во овој момент би се омажила само за рускиот...

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Свет

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и...