Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

За патување покрај КОВИД ПАСОШ ќе се бара уште нешто – еве за што се работи

Вакцинацијата нема да биде единствениот услов за добивање на свечен пасош, но ќе треба и негативен тест, вели директорот на Националното здружение на туристички агенции на Србија (YUTA), Александар Сеничиќ и наведува дека овие „пасоши“ најверојатно ќе бидат во електронска форма, така што граѓаните нема да мора да добиваат нови пасоши.

Запрашан да ја коментира можноста за воведување на ковид пасоши во Србија, со оглед на тоа што многу земји се занимаваат со оваа тема, но и авиокомпаниите ширум светот, Сеничиќ очекува дека добивањето на ковид пасош ќе биде можно врз основа на тест за PCR, серолошки, брз тест 

Тој проценува, во изјава за Танјуг, дека со PCR-тест или вакцинација, податоците би биле зачувани на одреден персонализиран QR-код кој патниците би го носеле на својот телефон, таблет, компјутер и со проверка на QR-кодот, царината или некоја друга контрола би му овозможиле на лицето да влезе до одредена дестинација.

Сеничиќ потсетува дека идејата за ковид пасоши потекнува од меѓународната асоцијација на авиопревозници IATA, така што авиопревозниците може да сметаат на поголем број патници, што ќе овозможи постепено закрепнување на туристичката индустрија.

Ковид пасош: Без потврда дека сме имуни на вирусот, нема патување во многу земји

Инаку, Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (IATA) неодамна воведе „Travel dog“, мобилна апликација која треба да им помогне на патниците лесно и безбедно да го организираат своето патување, почитувајќи ги барањата на одредена земја за влез. Сеничиќ исто така очекува дека одлуката за употреба на ковид пасоши ќе биде донесена на светско ниво, а која ќе биде иницирана од авиопревозниците и развиените земји од светот, а пред се од Северна Америка и ЕУ.

„Патниците кои сакаат да патуваат на овие дестинации ќе мора да имаат таков вид пасош, што овозможува туристичкиот сектор да продолжи да работи“, наведува тој. Тој потсетува дека условите во туризмот се катастрофални и додава дека сепак се надева на подобри денови во туристичката индустрија. Ковид пасошите треба да содржат информации за тоа дали некој имал прележани или кативно ковид вирус, дали и кога направил PCR тест и дали ја примил вакцината.

Некои авиокомпании веќе најавија воведување на ковид пасош како услов за лет во наредниот период, како што е австралиската авиокомпанија Квантас.

најчитани вести

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Српската пејачка Јелена Карлеуша многумина ценејќи по тоа што ја гледаат по ТВ екраните, ја доживуваат како многу арогантна и сурова личност, но оние кои приватно...

Свет

Постојано читаме за спортисти кои заработиле милиони за време на кариерата а потоа, заради коцкарски долгови, погрешен избор на жени, претерано трошење, алкохол и...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...