Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СТРАШНО: Новата мутација на Корона вирусот пристигна во Грција

Мутираниот коронавирус е откриен и во Грција кај лица кои неодамна пристигнале од Велика Британија, пренесоа грчките медиуми.

Според „Катимерини“, петмина од нив се грчки државјани, а еден е Британец. Сите пристигнале викендов од Велика Британија и веќе се во карантин.

За новата мутација на вирусот, откриена во Велика Британија, која се прошири речиси низ целиот свет, се смета дека е многу позаразна од претходните.

Новиот вид на коронавирусот, што прво беше откриен во Велика Британија, потврден е во најмалку 37 држави, јави Си-Ен-Ен.

Според експертите новиот вид полесно се пренесува, но нема докази дека е посмртоносен или да предизвикува потежок облик на болеста.

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Не велат залудно – пазете што сакате, можеби ќе се оствари. Во случај на една девојка, не само што ѝ се оствари нејзината најголема...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...