Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ОВАА МАПА НАЈДОБРО ПОКАЖУВА КОЛКУ БЕШЕ МОЌНА ЈУГОСЛАВИЈА (фото)

Повозрасните генерации сигурно се сеќаваат на Југославија, во која се произведуваше сè што може да замислите, а многумина ќе кажат дека тогаш бил подобар животот отколку сега.

На социјалните мрежи се појави една фотографија која покажува колку компании имало во поранешна Југославија. брендови кои се пробивале и на светскиот пазар, а тоа се автомобили, камиони, храна итн.

На мапата може да прочитате многу компании, а пак ќе кажеме дека само повозрасните сигурно ги знаат најголем дел од овие фирми.

За жал, времињата се променија, Југославија одамна ја нема, а земјите се одделија и сега функционираат самостојно, сепак најголем дел од нив ќе ви кажат дека порано се живеело подобро.

најчитани вести

Забава

Жителите на Нови Сад влегоа во 1977 година заедно со најважниот гостин во земјата – Јосип Броз Тито. Беше голема чест за власта во...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Забава

Лепа Брена важи за една до најголемите ѕвезди на нашите простори. Има долгогодишна кариера, па поради тоа не изненадува фактот дека има толку многу...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...