Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

ИСПРОБАЈТЕ ГО ДЕТОКС ПИЈАЛОКОТ ИДЕАЛЕН ЗА ЗИМСКИ ДЕНОВИ

Дали ви е потешко да станете од кревет и да се чувствувате како да немате сила што ја имате во изобилство во текот на летото?

Ако одговорот е да, тоа значи дека ви треба мала доза природна стимулација или пијалок за детоксикација што ќе ги олесни и поубави студените зимски денови. Зошто пијалок за детоксикација, ќе се запрашате. Како прво, затоа што кога ќе го исчистите телото од насобраните токсини, ќе ви биде многу полесно да функционирате и да се борите против потенцијалните бактерии и вируси.

Едноставниот рецепт за пијалок за детоксикација што ви го донесуваме денес, ќе ви одземе само неколку минути за да го подготвите и ќе ве задоволи како освежителна овошна чаша со сладолед во текот на летото.

СОСТОЈКИ:

2дл вода

2 лажици јаболков оцет

2 капки сок од лимон

1/2 лажичка мелен ѓумбир

1/2 лажиче цимет

ноктар на бибер

1 лажичка мед

ПОДГОТОВКА:

Загрејте вода на средна температура. Истурете ги сите состојки во малку поголема чаша и прелијте ја со водата. Добро промешајте и пијте на посакуваната температура. Нутриционистите препорачуваат да го пиете овој пијалок 3 пати на ден, околу 20 минути пред секој оброк.

Предности на овој пијалок:

Овој пијалок содржи некои од најдобрите состојки за детоксикација. Јаболковиот оцет ја подобрува работата на метаболизмот како целина, чистејќи го црниот дроб и лимфниот систем.

Сокот од лимон има алкално дејство врз вашето тело и помага во регулирање на нивото на pH. Витаминот Ц, кој се наоѓа во лимоните, е важен за здравјето и сјајот на кожата, како и за зајакнување на имунитетот.

Циметот, биберот и ѓумбирот содржат терапевтски соединенија, кои помагаат да се намали воспалението, подобро варење и да се забрза метаболизмот. Корисни се и за губење на вишокот килограми.

Медот е познат по своите здравствени придобивки, а освен што е сладок, на вашето тело му обезбедува и есенцијални антиоксиданти.

најчитани вести

Забава

Медиа.мк се одлучи на новогодишно забавно интервју со популарната српска млада актерка Нина Нешковиќ, која покрај својата невообичаено светла насмевка и прекрасната харизма, носи...

Забава

Групниот с**с е табу тема, па речиси сите ги кријат своите фантазии, но една 62-годишна професорка на факултет за британски „Гардијан“ ги сподели своите...

Балкан

Денеска во БиХ е прогласен за Ден на жалост за осумте тинејџери кои беа пронајдени мртви во викендичка во селото Трибистово, Посушје каде биле собрани за да ја...

Забава

Почесниот претседател на Социјалистичката партија на Србија (СПС) Милутин Мркоњиќ синоќа е итно хоспитализиран во болница во Белград. Според српските медиуми, тој е негативен на коронавирус,...