Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Луди верувања за 1 јануари

Couple in love sitting next to a Christmas tree, wearing Santa's hats, hugging and looking away from the camera towards the tree. Selective focus on the girl's hat

Постојат многу интересни стари верувања во врска со Новата година, а некои од најинтересните се поврзани со 1 јануари.

Па, да одиме да видиме што не смеете да правите на првиот ден од новата календарска година и што е добро да направите.

Децата родени на 1 јануари се сметаат за деца на среќата.

Добро е да влезете во новата година со полн фрижидер и пари во вашиот паричник, бидејќи тоа повикува благосостојба.

Се верува дека е голем малер ако миете садови или алишта на 1 јануари – се верува дека некој ќе исчезне од куќата ако тоа се стори.

Бидете внимателни да не кинете нешто на првиот ден од новата година, тоа е исто така лош знак.

Ако влезете во 2021 година со долгови, тие ќе ве следат во текот на целата година.

Многу е важно лице од спротивниот пол прво да ви ја честита Новата година, тоа повикува на среќа во љубовта.

Исто така, ако сте отвориле шампањ по полноќ, ќе ве интересираат две верувања:

Кој ја испие последната голтка од шишето, ќе има многу среќа во 2021 година.

И, добар знак е ако ве удри плута од шампањ (се разбира, не на болно место).

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Свет

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата...

Македонија

Со заминување на 2020 година си замина и лидерското место во опозицијата од Христијан Мицкоски кај антинато ориентираниот Димитар Апасиев.За прв пат во историјата...