Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Утре не се отвара врата на секому – еве што е потребно за СРЕЌА

Постојат разни новогодишни верувања, па покрај црвените парчиња од гардeробата, за кои сите знаат, важно е кој прв ви влегува во домот по Нова година. Се верува дека тоа треба да биде висок и згоден маж кој не доаѓа со празни раце.

Некои верувања пак велат дека е важно каква личност ќе ви дојде на гости за Божиќ – каква е личноста таква ќе ви биде годината.

Она што е уште поважно, е да не изнесувате ништо од домот бидејќи тоа претставува лоша среќа. Бидете внимателни и немојте ништо да скршите во домот за време на празниците. Јадете леќа која се смета за среќна храна, затоа што има иста форма како и паричките.

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Свет

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...