Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Се појави фотографија од ТИТО ВО ПРИДРУЖБА НА ПЕТ ДАМИ, НО И ЕДЕН ВОЈНИК КОЈ СИТЕ ГО ЗНАЕМЕ (фото)

Здравко Чолиќ во текот на својата кариера пееше многу хитови, а меѓу нив беше и познатата „Другар Тито, ти се колнам“.

Песната компонирана од Ѓорѓе Новковиќ, текстот напишан од Мира Алечковиќ, првпат се појави во 1977 година и беше изведен на Југословенскиот фестивал на револуционерни и патриотски песни, а кратко по смртта на Тито стана хит и се продаде во повеќе од 300 000 примероци.

  • Фактот што војник му пее на Тито на Бријуни не беше многу честа појава. По месец и половина во армијата, екипа од Домот на АРМ ме повика да настапам пред Тито. Настапивме по неговиот новогодишен говор – девојки во трикови, Локица, а јас во униформа и кратки фризури. Тито на сите ни ја честиташе Новата година. Пејачката Сандра Кулиер од Бања Лука го бакна и намерно му остави кармин на образот, а потоа го избриша. И Тито и рече: Навикнат сум. И тој ми рече: Добро е за тебе, војнику, војската е служба, а ти пееш со девојчињата во трикоа. Но, тоа беше неговата шега. Сето тоа беше исклучително позитивно – еднаш рече Здравко Чолиќ во исповед за Недеjnник.

Пејачот изјави дека последен пат настапил со Тито со Седумте млади по неговото враќање од Русија.

  • Седум млади луѓе и јас добивме песна – здравица, за да дознаеме за тој ден. Војкан Борисавlавиќ состави, ни дадоа белешки во папки и го научивме тоа попладне. Кога дојде моментот, застанавме директно пред Тито и, гледајќи ги белешките и текстот, запеавме: „Да е жив и здрав, другар Тито…“ и сега непријатна ситуација. Знаете, така, има песна, а потоа и мал инструментален дел, а Тито мислеше дека е крај, па почна да аплаудира, а мене ми беше непријатно. Не е крај! Јас на два метра од него. се смееме и продолжуваме… – се присети Чола.

најчитани вести

Х-Фајлс

„Кафето е култура и традиција. Навредите и лутењето се знак на некултура и слабост, а зависта го јаде човекот од внатре“. Вака директорот на...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ има сериозен проблем кога во ситуација на општа разочараност од работењето на владата, не може да направи двоцифрена предност пред СДСМ.Наместо огромна разлика...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Свет

Никола Тесла е еден од најголемите генијални умови во историјата на човештвото. Според многумина тој „го измисли 20“ век, а неговото место во историјата...