Connect with us

Hi, what are you looking for?

Х-Фајлс

СТРАШНО: Корона вирусот во Вухан заразила дури 500 000 луѓе

Според истражувањето на Кинескиот центар за контрола и превенција на болести (CDC), скоро половина милион жители во Вухан веројатно биле заразени со COVID-19, што е скоро 10 пати повеќе од официјалниот број.

За време на студијата, научниците анализирале 34.000 жители на Вухан, првичниот епицентар на пандемијата, други градови во провинциите Хубеи, Пекинг, Шангај и Гуангдонг, ianиангсу, Сечуан и Лиаонинг за да ја проценат стапката на инфекција во овие области, пишува CNN.

Тие откриле стапка на преваленца на антитела кон COVID-19 кај 4,43 проценти од граѓаните на Вухан, метропола со 11 милиони луѓе. Досега во тој град официјално се потврдени 50.354 случаи на инфекција со COVID-19, но серолошките тестови покажуваат дека близу 500.000 се најверојатно заразени со вирусот корона.

Стапката на преваленца надвор од Вухан е значително помала, покажа студијата. Во други градови во провинцијата Хубеи, антитела кон вирусот корона се пронајдени кај само 0,44 проценти од испитаниците.

Јангжонг Хуанг, виш соработник во Советот за надворешни работи, рече дека студијата покажува дека не биле забележани сите инфекции за време на врвот на епидемијата во Вухан; делумно поради хаосот во здравствената заштита во тоа време, но делумно поради неможноста да се регистрираат асимптоматски случаи.

Во текот на јануари и февруари, болниците во Вухан беа преплавени со пациенти со висока температура. Но, во тоа време, болниците немаа работна сила, опрема за тестирање и медицински материјали за дијагностицирање и лекување. Затоа, на многу пациенти им е кажано да одат во домашна изолација. Некои од нив заразиле други членови на семејството, додека други дури починале дома како резултат на инфекцијата; ниту една не била дел од официјалната статистика, според CNN.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...