Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА СЕ ЗАКАНУВА ДА ПРЕРАСНЕ И ВО ПОГОЛЕМА КАТАСТРОФА ?!

По вчерашниот земјотрес во Хрватска, не беше пронајдена штета на нуклеарната централа Кршко и немаше никакво влијание врз животната средина, изјави Стане Рожман, директор на нуклеарната централа во која беа запрени работите по земјотресот што ја погоди Хрватска.

  • Во моментов, нуклеарната централа е во прекин на безбедноста. Се очекува наскоро повторно да започне со работа нормално, изјави Розман вчера.

Розман наведува дека вчера безбедносните системи наредиле да се запре нуклеарната централа.

  • Ова не се случува со секој земјотрес. Атомската централа е дизајнирана за најсилните земјотреси, а денешниот е далеку под нивото со кое се проектира, изјави синоќа директорот на нуклеарната централа Кршко.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...