Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Еве како треба да се однесувате кога има ЗЕМЈОТРЕС – Корисни совети за да останете безбедни

Земјотресот што се почувствувал во Белград, исто така го имаше својот епицентар во Хрватска: Имено, по серијата земјотреси што се случија вчера, теренот во областа Банија и денеска продолжи да се тресе. Вчера во 12:19 часот по локално време е регистриран земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала во регионот на Сисак. Како треба да се однесуваме кога има земјотрес?

На веб-страницата на МУП има „водич“, кој детално објаснува како најдобро да се заштитите.
Ако има помал земјотрес, што може да биде најава за други, многу посериозни земјотреси, постојат голем број процедури со кои можете да ги намалите потенцијалните штети. Ги има и на веб-страницата на МУП.

Razvaljna vrata Jasminine kuce

Ако сте дома, најдобро е да најдете засолниште на безбедни места во куќата како што се:  носечки sидови, место под масата, цврст мебел и останете таму додека трае земјотресот, или покријте го лицето и главата со рацете и засолнете се на аголот на внатрешните sидови. Држете се подалеку од стакло, прозорци, надворешни sидови и врати и сè што може да падне, како што се лустери или полици. Ако сте во кревет, слезете покрај креветот и заштитете ја главата.

Ако сте надвор, држете се настрана од улично осветлување, електрични кабли и згради. Мора да знаете дека вашата најголема опасност е близу зградите, на излезите и покрај надворешните sидови. Ако се најдете на улица, пазете се од предмети што може да паднат врз вас, како што се оџаци, покривни плочки, скршено стакло на прозорци и слично. Заштитете ја главата со раце или торба.

Ако сте во автомобил за време на земјотресот, запрете го возилото, ако ситуацијата го дозволува тоа. Избегнувајте запирање во близина на згради, дрвја, надвозници или електрични кабли. Продолжете со претпазливост кога земјотресот ќе престане. Избегнувајте патишта, мостови или рампи што можат да бидат оштетени во земјотрес.

најчитани вести

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Македонија

Првите луѓе на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се залагаат за реформи во образовниот систем, но преку враќање назад 1200 години.Имено, директорот на проопозициската...

Македонија

„Успеавме во битката да не се потрошат 33 милиони евра со 21 часовна дебата без престан. Продолжуваме во битка за правда и битка за...