Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

“ТУРСКОТО КАФЕ” КОЕ ЧЕСТО ГО ПИЕМЕ ВО СУШТИНА Е ВИСТИНСКИ ОТРОВ !

Една од опасните последици од пиење кафе, кое се подготвува на традиционален начин е зголемено ниво на холестерол.

“Турско кафе“, име кое се одомаќини кај нас, се подготвува без филтрација на течноста кое може да доведе до бројни заболувања, предупредуваат научниците.

Тие го тестирале црниот напиток кој се подготвува со варење на мелено кафе во вода. Така подготвено се служи заедно со талогот, а стручњаците прдупредуваат, тоа е најопасно.

– Сите врсти на кафе без филтер содржат големи количини органски соединенија кафестол и кахвеола – хемикалија која се наоѓа во масни капки кои пливаат на кафето но и во талогот“, изјавила др. Лиза Друјер за СНН.

– Оваа студија покажала дека двете супстанци можат да го подигнат нивото на триглицириди и нивона ЛДЛ (лош) холесторол. Затоа е подобро да пиете филтрирано кафе, односно она која се “процедува“ низ филтер од хартија, на тој начин се задржуваат овие хемикалии.

Норвешка студија објавена во “The European Journal of Preventive Cardiology”, се занимавала со врската меѓу методот на подготвување на кафе и големиот ризик од предвремена смрт, срцеви заболувања и мозочен удар.

Повеќе од 500.000 возрасни Норвежани помеѓу 20 и 79 години учествувале во студијата, која барала две децении да пополнуваат анкети. Во текот на овој временски период, отприлика 12.000 учесници починале од срцеви заболувања, 6.000 починале од артериосклероза, а скоро 3.000 починале од мозочен удар.

На крај, истражувачите откриле дека учесниците кои пиеле филтрирано кафе, 15 отсто имале помал ризика од прерана смрт. Луѓето кои секојдневно пиеле меѓу една и четири шољи доживеале најмал процент на смртност – тука се вклучени и луѓе кои воопшто не пиеле кафе.

најчитани вести

Забава

Астролозите предвидуваат многу среќна година, богата со настани и отворена за нови можности. 2021 година ќе биде судбоносна за сите, но три хороскопски знаци...

Македонија

„Охридскај“ пишува дека спортската обложувалница „Спорт-Лаиф“ се соочува со проблеми затоа што треба да му исплати на еден човек во Охрид дури седум милиони евра,...

Македонија

На 25.12.2020 во 18.30 часот во СВР Скопје, Б.С.(50) од с.Шишево,скопско пријавил дека околу 14.50 часот додека бил на работно место во фирма на...

Свет

Ангела Меркел, жената која ја води една од најмоќните држави во светот која врши експорт во вредност од 1500 евра секоја година, не живее...