10 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

АРКАН БИЛ АГЕНТ НА УДБА – Еве за какви црни операции служел..

„Пред војната, Аркан беше агент на УДБА и личен пријател на Стане Доланк. Стане му даде пиштол со посвета: „Жељко од Стане“. Тој беше професионален убиец, учествуваше во организацијата на убиството на Џурековиќ и на некои други лица. Војната го пронашол како агент на федералната УДБА, началник на сојузната полиција во тоа време бил Ćулафиќ и му дал задача да го компромитира Слободан Милошевиќ што е можно повеќе на големи митинзи. Затоа Аркан дојде со најзапаливи пароли, па ги качи коњите пред Федералното собрание.

Лидерот на радикалите исто така рече дека Српската доброволна гарда требало да и се спротивстави на српската гарда.
Шешељ рече дека Аркан не може да одолее на воениот плен, но дека членовите на неговата гарда имале многу херои во единицата.

Имаше тези на многу компетентни луѓе од полицијата дека Аркан бил вклучен во таканаречените „црни операции“ на југословенската тајна полиција. Европските весници пишуваа многу за тоа, вклучително и некои хрватски медиуми.

Поранешниот мајор на КОС и министер за федерална полиција Стане Доланк ги напиша своите мемоари и им се закани на Србите дека ќе ја открие вистината за неговите пријателства со Жељко Ражнатовиќ и за целата работа што Аркан ја изврши во егзил за државна безбедност. Загребскиот аналитичар Божо Вукушиќ, кој напиша две книги за активностите на југословенската тајна полиција во егзил, тврди дека има докази дека Аркан учествувал во ликвидацијата на Стјепан Џурековиќ.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести