Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ТАЧИ БАРА ДА МУ СЕ УКИНЕ ПРИТВОРОТ

Се одржа второто  рочиште, статусна конференцијата, пред судија за претходна постапка на  Суд за злосторства на ОВК. Но него се дискутирало процедурални прашања поврзани со откривање на докази за претстојното судење, а исто така ќе се дискутира и за нивниот притворот на поранешниот државен врв на Косово предводен од Хашим Тачи.

Бранителите на Тачи, како и обвинетиот Реџеп Селими, веќе поднесоа писмени барања да им се укине притворот и да им се дозволи да се бранат од слобода, со или без дополнителни мерки за да се обезбеди нивно присуство.

Тачи, Селими, како и Кадри Весели и Јакуп Красниќи се обвинети за разни видови кривична одговорност за воени злосторства и злосторства против човештвото во заедничко злосторничко дело.

Тие не мора да присуствуваат на сесијата ни денес во живо, но можеа да ја следат преку видео врска од единицата за притвор, како што тоа го сторија последен пат на првата статусна конференција на 18 ноември.

Сите четворица се со обвинение од Специјалниот обвинител Џек Смит и се обвинети за голем број воени злосторства, вклучувајќи околу 100 убиства на Срби, Роми и Албанци, католици, политички противници и противници на ОВК.

Тачи и другите претходно се изјаснија за невини по сите 10 точки од обвинението пред судијата на претходна постапка.

Тие беа уапсени на почетокот на ноември во Приштина и беа пренесени во единицата за притвор во Хаг. Тачи претходно поднесе оставка на функцијата претседател на Косово.

https://b92.tv/video/vesti.php?yyyy=2020&mm=12&dd=17&nav_id=1782375

најчитани вести

Македонија

Соопштение на Иницијативниот одбор за вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ Предмет: Одговор на прашањето на Александар Николовски упатено на гостувањето на Канал 5 Лидерот на...

Свет

Американката Џенифер Олајире-Аро (27), наставничка по математика во средно училиште во Јужна Каролина, е уапсена за закани, психофизичко малтретирање и принудување на ученик (17)...

Забава

Сосема е непотребно да се објасни зошто пост-апокалиптичните филмови, особено оние што зборуваат за големи инфекции, пандемии и болести, доживеале пораст на популарноста на...

Македонија

Денес на Твитер се појави документ кој укажува дека Петар Ристески пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е стар член на СДСМ. Засега тој ниту...